|
Mevr. S. de Cock-Aninga geeft een Pelikaan-lezing met als onderwerp "Ilja Repin, het geheim van Rusland" op dinsdag 28 oktober 2008 in de Voorhof.
Ilja Jefimovitsj Repin was een Russische kunstschilder die leefde van 5 augustus 1844 tot 29 september 1930.

Hij wordt beschouwd als de belangrijkste vertegenwoordiger van De Zwervers, een Russische kunstenaarsgroep die tot het realisme wordt gerekend. Het realisme was een stroming in de 19de eeuwse beeldende kunst en literatuur, waarin gestreefd werd naar het weergeven van de maatschappelijke werkelijkheid.
Repin werd in 1870 op slag beroemd met zijn sociaal-kritische schilderij de "Wolgaslepers", dat in 1873 in Wenen tentoongesteld werd. Repin kreeg een beurs en werkte daarna twee jaar in Parijs. Het schilderij hangt nu in het Russische Museum te Sint-Petersburg. Naast commentaren op sociale gebeurtenissen schilderde hij historieschilderingen. Uitzonderlijk goed zijn zijn portretten van kunstenaars, componisten, schrijvers en wetenschappers. Repins werk werd, juist door zijn sociaal-kritische werk, door de Sovjetautoriteiten bestempeld tot voorbeeld van de Sovjet schilderkunst.
Vanaf december 2001 tot en met april 2002 werd een zeer succesvolle tentoonstelling "Het geheim van Rusland" van het werk van Repin gehouden in het Groninger Museum. Mevr. S. de Cock-Aninga bezocht deze tentoonstelling en werd gegrepen door het werk van deze schilder. Sinds die tijd heeft zij zich verdiept in het leven en werk van Ilja Repin en een presentatie met lichtbeelden gemaakt van zijn schilderijen, afgewisseld met muziek van de componisten, die hij heeft geschilderd.
Het belooft een bijzondere avond te worden.
|